تفاوت فرانت اند و بک اند (backEnd & frontEnd)

در برنامه نویسی مثل تفاوت ظاهر و باطن است. بطور کلی در یک صفحه وب، هرچیزی که در ظاهر شما میبینید توسط کدنویسی فرانت اند (سمت کاربر) ایجاد شده و پشت صحنه اون وبسایت مثل ثبت نام و لاگین و کامنت گذاری و… که اطلاعاتی بین کاربر و وبسایت ردوبدل میشه توسط برنامه نویسی بک اند (سمت سرور) انجام میشه.

 

برنامه نویسی فرانت اند (سمت کاربر) چیست ؟

برنامه نویسی فرانت اند (Front end) یا سمت مشتری به برنامه نویسی قسمتی از وبسایت یا وب اپلیکیشن میگویند که کاربر آنرا مشاهده میکند و با آن تعامل برقرار میکند. این بخش از وبسایت با زبان های HTML، CSS و زبان برنامه نویسی JavaScript طراحی میشود.

هدف برنامه نویس این است که مطمئن شود وقتی کاربری سایتی را باز میکند، بتواند اطلاعات را در قالبی که خواندن آن آسان باشد، مشاهده کند. همچنین برنامه نویس باید به این مسئله که کابران از دستگاه های محتلف برای وبگردی استفاده میکنند، توجه کند و وبسایت را برای همه دستگاه ها (دسکتاپ،موبایل، تبلت) بهینه کند.

منظور از بهنیه کردن این است که اطلاعات در همه دستگاه بدون بهم ریختگی و کم و کسری نمایش داده شود. به سایت هایی که برای همه دستگاه ها بهینه هستند، به اصطلاح ریسپانسیو (Responsive) میگویند.

در حالت کلی می توان این طور بیان کرد که طراح رابط کاربری به عنوان توسعه‌دهنده فرانت اند شناخته می‌شود. در نهایت می توان این طور بیان کرد که یک برنامه نویس فرانت اند وظیفه دارد تا کدنویسی صفحات مختلف یک سایت را طراحی کرده و در عین حال طراحی رابط کاربری با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی و بدون احتیاج به کد ها قالب کلی سایت را طراحی کرده و در اختیار برنامه نویس فرانت اند قرار می دهد.

 

بهترین فریمورک ها و کتابخانه ها برای برنامه نویسی فرانت اند

 

بوت استرپ (Bootstrap)

وت استرپ یکی از فریمورک های CSS می باشد که توسط کمپانی توییتر توسعه داده شده است. بوتن استرپ به خوبی توانسته خود را به عنوان بهترین ابزار طراحی ریسپانسیو معرفی کند. با آمدن بوت استرپ دیگر نیازی نیست یک پروژه جداگانه برای نمایش بهینه سایت یا اپلیکیشن تان در صفحه نمایش ها کوچکتر در نظر بگیرید. با بوت استرپ این کار براحتی انجام میگیرد.

 

ری‌اکت (React)

ری اکت یکی از کتابخانه های معروف زبان جاوا اسکریپت برای طراحی رابط کاربری می باشد. این کتابخانه اوپن سورس است و توسط فیسبوک و جامعه از برنامه نویسان توسعه یافته است. برای استفاده از این کتابخانه دو راه در پیش روی شما قرار دارد:

  •  استفاده از CDN
  •  استفاده از Node JS

 

 ویو (Vue.js)

یکی از فریمورک های زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت محسوب می شود و برای طراحی رابط کاربری و اپلیکیسن های تک صفحه ای مورد استفاده قرار می گیرد. این فریمورک را یکی از کارمندان گوگل در سال 2013 به وجود آورد. او می خواست در پروژه هایش از یک فریمورک دیگر که مانند فریمورک انگولار قدرتمند و در عین حال سبک و انعطاف پذیر باشد، استفاده کند. پس تصمیم گرفت فریمورک Vue.js را بسازد.

 

انگولار (Angular)

انگولار هم به عنوان یکی از فریمورک های جاوا اسکریپت که توسط گوگل توسعه داده شده است. از انگولار  می توانید برای ساخت اپلیکیشن ها و صفحات پویا و همچنین طراحی سایت استفاده کنید. انگولار به شما این امکان را می دهد که HTML را با ویژگی های Directives توسه دهید. دستورالعمل های انگولار قابلیت های کاربردی زیادی را به HTML اضافه می کند.

 

برنامه نویس فرانت اند با برنامه نویس رابط کاربری ui چه تفاوتی دارد؟

اگر بخواهیم به موضوع برنامه نویسی برای یک سایت به صورت دقیق و اصولی نگاه کنیم با دو موضوع مختلف سر و کار داریم که یکی از آنها فرانت اند کار بوده و دیگری طراح رابط کاربری می باشد.

کار فرانت اند کار و همچنین طراح رابط کاربری کاملا از یکدیگر متفاوت بوده طراح رابط کاربری شناخته می شود به هیچ وجه برنامه نویسی و کد نویسی انجام نداده و خودش را در این زمینه دخالت می دهد بلکه در عین حال بیشتر در زمینه طراحی گرافیکی سایت به کارگران ابزار فتوشاپ و ایلاستریتور فعال بوده سعی می‌کند تا بتواند شکل ظاهری و رابط کاربری سایت را به بهترین نحو ممکن طراحی نموده و بعد از آن که این کار را انجام داد، فایل نهایی طراحی سایت را در اختیار برنامه نویس فرانت اند قرار داده و کار را به او بسپارد.